Sprawne czytanie – prostsza nauka
Odpowiedni trening prawidłowych nawyków czytelniczych spowoduje, że Twoje dziecko zacznie czytać szybciej, więcej rozumieć i zapamiętywać. Dziecko poprawi przy tym swoją pamięć i koncentrację, poszerzy pole widzenia i wygimnastykuje oczy, a zaszczepiona przy okazji miłość do książek zaprocentuje w niedalekiej przyszłości.
Biegłość w czytaniu i pasja do książek
Nie sposób sprostać nowym obowiązkom w szkole i uniknąć zaległości bez umiejętności biegłego czytania. Dla dobrze czytającego dziecka nauka jest łatwiejsza i przyjemniejsza, a ono samo staje się z czasem bardziej elokwentne, mądrzejsze i pewne siebie. Dysponuje bogatszym słownictwem, większą wyobraźnią, zna zasady ortografii, co pozwala mu pisać oryginalniejsze wypracowania. Tak przygotowany uczeń z przyjemnością podejmuje nowe wyzwania, nie boi się szkoły ani nadchodzących w jego życiu zmian.
Jak to działa?
Czytanie to czynność, która wyjątkowo dynamicznie pobudza miliony neuronów w umyśle dziecka oraz stymuluje ich rozwój. To świetny trening dla mózgu oraz skuteczny sposób na rozwinięcie wyobraźni, pamięci i umiejętności myślenia. Czytanie jest pod tym względem bezkonkurencyjne – ani telewizja, ani gry komputerowe nie są w stanie pobudzić mózgu z taką intensywnością. Zachęcenie dziecka do regularnego kontaktu z książkami ma zatem ogromne znaczenie, a koniec szkoły podstawowej to najlepszy ku temu okres. Dziecko, które nie oswoiło się zawczasu z książkami, o wiele trudniej przekonać później do lektury.
W naszej placówce zarażamy dzieci zdrową pasją do książek i literatury. Nasi kursanci nie tylko doskonalą czytelnicze umiejętności, ale również dyskutują o przeczytanych materiałach i samym procesie czytania. To sprawia, że z chęcią samodzielnie sięgają po książki i dostrzegają w lekturze bezpośrednie korzyści.
Techniki efektywnej nauki
Dzięki przygotowanemu przez nas treningowi rytuału uczenia się oraz technik efektywnej nauki – uczenie się stanie się dla Twojego dziecka łatwiejsze, jego pamięć i koncentracja wyraźnie się poprawią, a ono samo – będzie bardziej twórcze. Dlaczego to takie ważne? W szkole ilość wymagań nieustannie się zwiększa. Opanowanie coraz szerszego zakresu wiedzy staje się trudne. Jest na to metoda!
Rytuał nauki, specjalne techniki pamięciowe oraz mind mapping uczynią naukę ciekawszą, bardziej kreatywną, a co najważniejsze – naprawdę efektywną.
Dlaczego dzieci nie lubią się uczyć?
Naukowcy mówią w tej sprawie jednym głosem: ponieważ nie wiedzą, jak to robić! „Wkuwanie na blachę” w dzisiejszych czasach uważane jest za archaizm – wiedza „wykuta” ekspresowo znika z pamięci, a sama metoda jest nieciekawa i zniechęca dzieci do dalszej nauki. W naszej placówce idziemy inną drogą – uczymy… jak się uczyć.
Podczas kursu Twoje dziecko nauczy się m.in.:
Eksperymenty
Eksperymenty to doskonały sposób, by dziecko z przyjemnością, ciekawością i radością pogłębiło swoją wiedzę na temat chemii, fizyki czy biologii. Nasi uczniowie biorą udział w zajęciach naukowych, które znacznie wykraczają poza szkolny program. Zaawansowane eksperymenty (m.in. ekstrakcja DNA roślinnego, obserwacje mikroskopowe, srebrzenie szkła) budzą u dzieci fascynację, rozwijają w nich umiejętność dedukcji i zadawania pytań, wywołując przy tym głód wiedzy.
Starsze dzieci także przepadają za eksperymentami! Podstawą szkolnego materiału w starszych klasach szkoły podstawowej jest nużąca, sucha teoria. W naszej placówce równie ważnym ogniwem nauczania jest praktyka. Eksperymentowanie to najlepsza metoda na rozbudzenie w dzieciach entuzjazmu do nauki, uzupełnienie i wytłumaczenie wiedzy teoretycznej, a wreszcie utrwalenie jej w pamięci na stałe.
Eksperymenty są istotną częścią edukacji, bo w czytelny dla dziecka sposób przedstawiają praktyczną stronę nauki. To z ich pomocą na naszych kursach pielęgnujemy w dzieciach ciekawość świata. Uczniowie łakną później nie tylko „książkowej” wiedzy, ale również mądrości czerpanej z otoczenia. Dziecko w ciekawy sposób uczy się pytać „dlaczego?”, by potem samodzielnie dociekać odpowiedzi.
Pewność siebie
Pewni siebie uczniowie są bardziej otwarci na świat i szybciej adaptują się w nowych sytuacjach. To szczególnie ważne na etapie, w którym dzieci wchodzą w okres dojrzewania. Na naszych zajęciach za pomocą gier, dram i zabaw nauczymy Twoje dziecko skutecznej współpracy i radzenia sobie z trudnościami. Dzięki temu będzie mniej narażone na stres związany z nadchodzącymi zmianami.
Pewność siebie jest pomocna!
Na naszych zajęciach istotnym elementem są gry i zabawy psychologiczne. Dzieci uczą się w ich trakcie, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach (np. sprawdzian, ważna wypowiedź ustna czy wreszcie egzamin). Uczymy je również prostych technik relaksacyjnych, pomocnych w zmaganiach ze szkolną porażką lub po konfliktach z rówieśnikami. W klasie 5 i 6 więzi koleżeńskie stają się dla dziecka jeszcze bardziej istotne niż we wcześniejszych latach. Brak porozumienia z rówieśnikami może być przyczyną gorszego samopoczucia, a w konsekwencji problemów w nauce.
Ćwiczenia uczą dzieci nawiązywania głębszych relacji z innymi i efektywnej współpracy, kształtują też wobec nowych wyzwań silną postawę: „poradzę sobie!”. Nasi uczniowie odkrywają swoje mocne strony i talenty. Utwierdzają się też w przekonaniu, że potrafią być samodzielne i z powodzeniem pokonywać zaistniałe trudności.
Grywalizacja (gry fabularne)
Kilka godzin ślęczenia nad podręcznikiem czy interesująca gra fabularna? Zdecydowana większość dzieci prawdopodobnie wybierze grę. To całkiem normalne! Nasze kursy wzbogaciliśmy o system motywujący zwany „grywalizacją” – na ich potrzebę przenieśliśmy elementy znane z gier na pole nauki. Taka zabawa daje naszym kursantom wiele radości, zachowując przy tym walory edukacyjne.
„Młodzi naukowcy na tropie” to gra fabularna stworzona przy współpracy ze specjalistami od systemów RPG. Zmyślnie spaja wszystkie elementy kursu, sprawiając, że czytanie i uczenie się technik pamięciowych staje się emocjonującą przygodą. Na każdych zajęciach dzieci mają do wypełnienia misję, podczas której przeżywają niezapomniane przygody, rozwijają swoją wyobraźnię, pamięć, koncentrację i logiczne myślenie.
„Gniew smoka” to gra planszowa, która uczy i bawi. Twoje dziecko weźmie udział w kampanii przeciw smokom, podczas której zgłębi sekrety matematyki, historii i ortografii. Celem misji jest zdobycie skarbów smoka. Aby go zrealizować, dziecko musi prawidłowo odpowiadać na pytania z kart monet znalezionych w talii skarbów. Monety będą mu potrzebne, żeby zdobyć ekwipunek niezbędny do pokonania smoka. Wygrany pojedynek to łza smoka, bogactwo i sława! Dzięki tej grze Twoje dziecko nauczy się działać pod presją czasu, ponieważ musi wygrać ze smokiem, zanim przesypie się ostatnie ziarnko czasu w klepsydrze.